Akcyza za Samochód z USA: Porady i Wskazówki

Praktyczne porady i wskazówki dotyczące akcyzy za samochód z USA. Dowiedz się, jak prawidłowo obliczyć akcyzę, kiedy należy ją uiścić, jakie są stawki w zależności od pojemności silnika i jakie dokumenty są potrzebne.

Akcyza za samochód z USA: Praktyczne porady i wskazówki

Pobór akcyzy to istotny element przy sprowadzaniu samochodu z USA. Akcyza za samochód z USA https://www.akcyzawarszawa.pl/akcyza-za-samochod-z-usa stanowi znaczną część kosztów związanych z importem pojazdu zza oceanu. Prawidłowe obliczenie i uregulowanie tej opłaty jest kluczowe dla pomyślnego zakończenia całego procesu. W tym artykule wyjaśniamy, jak obliczyć akcyzę na auto z USA, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak pojemność silnika czy stan techniczny pojazdu. Dodatkowo, przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące opłacania akcyzy oraz innych kosztów związanych z importem auta z Ameryki. Firma akcyzawarszawa.pl specjalizuje się w obliczaniu akcyzy za samochód z USA, aby klienci mogli zapłacić jak najmniejszy podatek akcyzowy. Dzięki współpracy z ekspertami można zminimalizować koszty sprowadzenia auta z USA https://www.akcyzawarszawa.pl/realne-koszy-sprowadzenia-samochodu-z-usa.

Podstawowe informacje o akcyzie za samochód z USA

Czym jest akcyza za samochód z USA

Akcyza za samochód z USA to specjalny podatek, który należy uiścić, jeśli zdecydujemy się na zakup pojazdu za oceanem i sprowadzenie go do Europy. Obowiązek ten dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów.

Kiedy trzeba płacić akcyzę

Akcyzę należy uiścić podczas importu samochodu z krajów spoza Unii Europejskiej, w tym ze Stanów Zjednoczonych. Jest to niezbędny krok w procesie legalizacji pojazdu na terenie Polski.

Wysokość akcyzy w zależności od pojemności silnika

Stawka akcyzy https://www.akcyzawarszawa.pl/kalkulator-akcyzy-za-samochod zależy od pojemności silnika samochodu:

 1. 3,1% wartości dla pojazdów z silnikiem do 2,0 l (benzynowe lub diesel)
 2. 18,6% wartości dla pojazdów z silnikiem powyżej 2,0 l
 3. 1,55% wartości dla hybryd do 2,0 l
 4. 9,3% wartości dla hybryd powyżej 2,0 l
 5. 0% dla samochodów elektrycznych i zabytkowych

Firma akcyzawarszawa.pl zajmuje się obliczaniem akcyzy, aby klienci mogli zapłacić jak najmniejszy podatek akcyzowy.

Obliczanie i płacenie akcyzy

Jak obliczyć wysokość akcyzy

Aby obliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z USA, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:

 • Określić wartość samochodu w dolarach amerykańskich, a następnie przeliczyć ją na złotówki polskie, wykorzystując kurs walutowy z dnia przekroczenia granicy polskiej przez samochód. Wartość samochodu w złotówkach jest podstawą do obliczenia akcyzy.
 • Obliczyć akcyzę na podstawie pojemności silnika i zamierzonej ceny zakupu. Na przykład, używany samochód z silnikiem o pojemności 1995 cm³, importowany za 5 000 euro, będzie miał akcyzę w wysokości 155 euro. Z kolei samochód z silnikiem o pojemności 2497 cm³, importowany za 10 000 euro, będzie obciążony akcyzą w wysokości 1860 euro.
 • Dodać VAT (23%) do obliczonej akcyzy. VAT jest naliczany od wartości samochodu po dodaniu akcyzy.

Gdzie i jak zapłacić akcyzę

Proces płacenia akcyzy za auto sprowadzone z USA oraz niezbędne dokumenty można podzielić na kilka kluczowych etapów:

 • Zapłata akcyzy i złożenie deklaracji AKC-U/S:
 •  
 • Wypełnić deklarację AKC-U/S.
 • Wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
 • Pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy.
 • Rejestracja samochodu w Polsce:
 •  
 • Potwierdzenie zapłaty akcyzy będzie potrzebne przy rejestracji auta.

Wymagane dokumenty

Podczas procesu płacenia akcyzy i rejestracji samochodu sprowadzonego z USA, konieczne będzie posiadanie następujących dokumentów:

 • Deklaracja AKC-U/S
 • Potwierdzenie zapłaty akcyzy
 • Numer VIN samochodu

Inne koszty związane z importem samochodu z USA

Oprócz akcyzy, podczas importu samochodu z USA.należy uwzględnić inne koszty. Oto najważniejsze z nich:

Cło

Cło to opłata, którą trzeba uiścić przy imporcie samochodów spoza Unii Europejskiej. Wynosi ono 10% wartości celnej pojazdu. Wartość celna to zazwyczaj cena zakupu auta powiększona o koszty transportu i ubezpieczenia.

Podatek VAT

Po wyliczeniu akcyzy i cła naliczany jest podatek VAT w wysokości 23% od sumy wartości samochodu, akcyzy i cła. Jest to znacząca część całkowitych kosztów importu.

Koszty transportu i formalności

Należy również uwzględnić wydatki związane z transportem pojazdu z USA do Polski oraz opłaty za formalności, takie jak tłumaczenia dokumentów czy odprawę celną. Koszty te mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowanie

Podsumowując, import samochodu z USA wiąże się z koniecznością uiszczenia akcyzy, która może stanowić znaczną część kosztów całego przedsięwzięcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe obliczenie wysokości tej należności, uwzględniając pojemność silnika, wartość pojazdu oraz aktualny kurs walutowy. Ponadto podczas sprowadzania auta z Ameryki trzeba liczyć się również z innymi wydatkami, takimi jak cło, podatek VAT czy koszty transportu. Firma akcyza https://www.akcyzawarszawa.pl/warszawa.pl specjalizuje się w kompleksowej obsłudze akcyzy za samochód z USA, oferując profesjonalne wsparcie na każdym etapie procesu. Dzięki współpracy z ekspertami możesz zminimalizować koszty sprowadzenia auta https://www.akcyzawarszawa.pl/realne-koszy-sprowadzenia-samochodu-z-usa i zapłacić jak najmniejszy podatek akcyzowy.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie dokumenty są wymagane do zarejestrowania i opłacenia akcyzy za importowany samochód z USA?

Aby zarejestrować i opłacić akcyzę za samochód sprowadzony z USA, potrzebne są następujące dokumenty: AKC-US, czyli uproszczona deklaracja akcyzy samochodowej, PZAS(1) – wniosek o potwierdzenie zapłaty akcyzy, WZZA – wniosek o dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy na samochód, oraz WZBO – wniosek o dokument potwierdzający brak zobowiązań.

 1. Jak można samodzielnie obliczyć wysokość akcyzy za samochód?

Akcyza za samochód obliczana jest na podstawie stawek podatkowych, które wynoszą 3,1% wartości samochodu dla silników o pojemności do 2000 cm3 i 18,6% dla silników o pojemności powyżej 2000 cm3. Dla samochodów hybrydowych i elektrycznych stawki są zmniejszone o połowę, wynosząc odpowiednio 1,55% i 9,3% wartości pojazdu.

 1. Jak ustalić wartość samochodu dla celów obliczenia akcyzy?

Wartość samochodu, która jest podstawą do obliczenia akcyzy, uzyskuje się poprzez pomnożenie ceny zakupu samochodu przez odpowiednią stawkę akcyzy. Na przykład, jeśli samochód kosztował 20 000 zł i ma silnik o pojemności 1,8 l, akcyza wyniesie 620 zł, co odpowiada 3,1% z 20 000 zł.

 1. Jak obliczyć akcyzę na podstawie opinii rzeczoznawcy?

Akcyza obliczana na podstawie opinii rzeczoznawcy zależy od pojemności silnika pojazdu. Dla silników do 2000 cm3 stosuje się stawkę 3,1% wartości pojazdu, natomiast dla silników o pojemności powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 18,6% wartości samochodu.